05 Led 2. 1. 2017 Aplikace Komunikační deník
KOMUNIKAČNÍ DENÍK
Dobrý den, rádi bychom Vás informovali o projektu, který jsme koncem roku úspěšně dokončili. Jedná se mobilní aplikaci Komunikační deník.
Když jsme se v loňském roce jsme se setkali s panem Markem, jež pro svého syna s autismem vyvinul mobilní aplikaci určenou ke komunikaci, rozhodli jsme se, že bychom aplikaci rádi upravili pro potřeby širšího okruhu uživatelů a vytvořili tak zdarma dostupnou a univerzálně použitelnou aplikaci. Pan Marek tuto apliakci vyvinul především z důvodu nevyhovujících stávajících komunikačních systémů a prostředků. Ta však nebyla univerzálně použitelná, a aplikace s podobnou funkčností, která by přímo podporovala český jazyk, byla zdarma dostupná, na trhu nebyla.
Zažádali jsme o individuální dotaci od Jihomoravského kraje, s pomocí které jsme velkou část vývoje aplikace, včetně nákupu potřebných pomůcek (fotoaparáty, tablety..) financovali. Na základě poskytnuté dotace, a ve spolupráci s autorem a později firmou MoroSystems, odborníky v oblasti speciální pedagogiky (středisko rané péče pro děti s autismem, základní škola pro děti s autismem), ale i s cílovými uživateli (děti s autismem a jejich blízcí), jsme se rozhodli tuto aplikaci upravit.
V rámci dosažení výše uvedených cílů byl projekt rozdělen na 4 fáze, 1. fáze – demo verze aplikace, 2. fáze – naprogramování aplikace k běžnému používání, vytvoření základní sady karet (grafická tvorba, licencování nebo výroba fotografií, pořízení tabletu pro testování vývoje a prezentaci, 3. fáze – pořízení fotoaparátů, nákup tabletů a testovací fáze (odborníci, děti s autismem), 4. fáze – zpřístupnění aplikace všem uživatelům (umístění aplikaci k volnému stažení na server Google play).
Aplikace ve své současné podobě využívá obrázků jako alternativu běžné komunikace u osob se sníženou komunikační schopností a je především doplňkem tištěného komunikačního deníku využívaného lidmi s poruchami autistického spektra (PAS). Lze ji však využít všude tam, kde existují jakékoliv potíže s verbální komunikací – DMO, Downův syndrom, dysfázie, afázie apod.
Aplikace je inspirována stávajícími alternativními a augmentativními komunikačními metodami (AAK), z nichž nejznámějším je Výměnný obrázkový komunikační systém (VOKS). Komunikačním prostředkem jsou tedy vizuální symboly, jako jsou obrázky, piktogramy, fotografie apod. Cílem této aplikace je podpora rozvoje komunikačních schopností.
Aplikace je vybavena základní sadou obrázků rozdělených do sekcí. Maximální konfigurovatelnost aplikace dovoluje nastavit její vzhled podle vlastních potřeb – přesun či skrytí obrázků, nastavení pořadí sekcí či vytvoření nových, změna barev atd. Základní sadu můžete dále rozvíjet uložením vlastních obrázků i fotografií. Součástí je také rodičovský mód.
I přesto, že je aplikace již nyní plně funkční, a splňuje svůj účel, máme v plánu ji i nadále rozvíjet. Například větší variabilitou některých funkcí, přidáním hlasového výstupu, rozšířením slovní zásoby apod. Z tohoto důvodu budeme velice rádi, když si aplikaci stáhnete i Vy do Vašich zařízení s operačním systémem Android a prostřednictvím hodnocení a recenzí na níže uvedením odkaze nám pomůžete s jejím dalším rozvojem.
Aplikace je dostupná na tomto odkaze: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nfkometa.communicator&hl=cs .