Nadační fond Kometa | 2. 1. 2017 Aplikace Komunikační deník
17455
post-template-default,single,single-post,postid-17455,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

2. 1. 2017 Aplikace Komunikační deník

Den s Kometou

05 Led 2. 1. 2017 Aplikace Komunikační deník

KOMUNIKAČNÍ DENÍK

Dobrý den, rádi bychom Vás informovali o projektu, který jsme koncem roku úspěšně dokončili. Jedná se mobilní aplikaci Komunikační deník.

Když jsme se v loňském roce jsme se setkali s panem Markem, jež pro svého syna s autismem vyvinul mobilní aplikaci určenou ke komunikaci, rozhodli jsme se, že bychom aplikaci rádi upravili pro potřeby širšího okruhu uživatelů a vytvořili tak zdarma dostupnou a univerzálně použitelnou aplikaci. Pan Marek tuto apliakci vyvinul především z důvodu nevyhovujících stávajících komunikačních systémů a prostředků. Ta však nebyla univerzálně použitelná, a aplikace s podobnou funkčností, která by přímo podporovala český jazyk, byla zdarma dostupná, na trhu nebyla.

Zažádali jsme o individuální dotaci od Jihomoravského kraje, s pomocí které jsme velkou část vývoje aplikace, včetně nákupu potřebných pomůcek (fotoaparáty, tablety..) financovali. Na základě poskytnuté dotace, a ve spolupráci s autorem a později firmou MoroSystems, odborníky v oblasti speciální pedagogiky (středisko rané péče pro děti s autismem, základní škola pro děti s autismem), ale i s cílovými uživateli (děti s autismem a jejich blízcí), jsme se rozhodli tuto aplikaci upravit.

V rámci dosažení výše uvedených cílů byl projekt rozdělen na 4 fáze, 1. fáze – demo verze aplikace, 2. fáze – naprogramování aplikace k běžnému používání, vytvoření základní sady karet (grafická tvorba, licencování nebo výroba fotografií, pořízení tabletu pro testování vývoje a prezentaci, 3. fáze – pořízení fotoaparátů, nákup tabletů a testovací fáze (odborníci, děti s autismem), 4. fáze – zpřístupnění aplikace všem uživatelům (umístění aplikaci k volnému stažení na server Google play).

Aplikace ve své současné podobě využívá obrázků jako alternativu běžné komunikace u osob se sníženou komunikační schopností a je především doplňkem tištěného komunikačního deníku využívaného lidmi s poruchami autistického spektra (PAS). Lze ji však využít všude tam, kde existují jakékoliv potíže s verbální komunikací – DMO, Downův syndrom, dysfázie, afázie apod.

Aplikace je inspirována stávajícími alternativními a augmentativními komunikačními metodami (AAK), z nichž nejznámějším je Výměnný obrázkový komunikační systém (VOKS). Komunikačním prostředkem jsou tedy vizuální symboly, jako jsou obrázky, piktogramy, fotografie apod. Cílem této aplikace je podpora rozvoje komunikačních schopností.

15879023_10207935140752595_1907771429_n 15879609_10207935140712594_451310050_n 15909702_10207935140432587_1917548114_n

Aplikace je vybavena základní sadou obrázků rozdělených do sekcí. Maximální konfigurovatelnost aplikace dovoluje nastavit její vzhled podle vlastních potřeb – přesun či skrytí obrázků, nastavení pořadí sekcí či vytvoření nových, změna barev atd. Základní sadu můžete dále rozvíjet uložením vlastních obrázků i fotografií. Součástí je také rodičovský mód.

I přesto, že je aplikace již nyní plně funkční, a splňuje svůj účel, máme v plánu ji i nadále rozvíjet. Například větší variabilitou některých funkcí, přidáním hlasového výstupu, rozšířením slovní zásoby apod. Z tohoto důvodu budeme velice rádi, když si aplikaci stáhnete i Vy do Vašich zařízení s operačním systémem Android a prostřednictvím hodnocení a recenzí na níže uvedením odkaze nám pomůžete s jejím dalším rozvojem.

Aplikace je dostupná na tomto odkaze:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nfkometa.communicator&hl=cs .