Nadační fond Kometa | 6. 6. 2018 EKO den s Kometou
18143
post-template-default,single,single-post,postid-18143,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

6. 6. 2018 EKO den s Kometou

Den s Kometou

07 Čvn 6. 6. 2018 EKO den s Kometou

Historický rekord EKO Dne s Kometou: Více než devět set dětí vytřídilo téměř tři tuny odpadu

Historický rekord EKO Dne s Kometou: Více než devět set dětí vytřídilo téměř tři tuny odpadu

B r n o – Historický, přelomový, rekordní. Takový byl šestý ročník EKO Dne s Kometou, který se uskutečnil ve středu 6. června v brněnských Pisárkách. K péči o životní prostředí se Kometě podařilo přivést více než devět set dětí ze školek, škol, dětských domovů a stacionářů z celého Jihomoravského kraje. V lesích nad řekou Svratkou děti vysbíraly a vytřídily téměř tři tuny odpadu! Obě cifry jsou nejvyšší v celé historii této tradiční akce. Letošní ročník EKO Dne s Kometou se uskutečnil pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála a ve spolupráci s Jihomoravským krajem.


Středeční program začal v osm hodin ráno. Více než devět set dětí, které na začátek trasy přivezly speciálně vypravené autobusy, bylo rozděleno do šestadvaceti týmů. Ty spolu soutěžily v rámci péče o životní prostředí. Ke každému družstvu se v roli patrona a průvodce přidal jeden hokejista Komety, student Univerzity obrany a lesníci znalí prostředí jako vůdci. Cíl byl jasný – vyčistit přilehlé lesy od nečistot a odpadu a dozvědět se spoustu zajímavostí o přírodě a péči o ní. V cíli trasy čekaly na děti znovu autobusy, které je přepravily na fotbalové hřiště v Pisárkách. Právě zde celý program vyvrcholil.

Vítězná ZŠ Ivaň s hokejisty brněnské Komety Janem Mlčákem, Tomášem Malcem a Martinem Dočekalem. Foto: Jiří Grulich.

„Jde o velmi aktuální téma, proto jsem moc rád, že se taková akce koná. Můžeme společně pro přírodu udělat něco užitečného. Kometa tuto akci spojuje s dětmi, což je na celé věci to nejlepší,“ uvedl obránce Jan Štencel, jenž po vytýčené trase doprovázel jednu ze dvou skupin ZŠ Mešťanská. Mohl tak pozorovat a pomáhat děti, které v barevně rozlišených pytlích vynosily z lesů celkově téměř tři tuny odpadu, což je nejvyšší číslo ze všech dosavadních ročníků populárního EKO Dne. „Děti byly úžasné, jsme rádi, jaký zájem o celou akci měly. Osobně se rovněž snažím třídit odpad jak doma, tak v kabině,“ doplnil třiadvacetiletý bek, který na jaře pomohl Kometě k historickému 13. mistrovskému titulu.

Kromě samotného sběru měla soutěž i teoretickou část, kdy na děti čekal vzdělávací a zábavný kvíz a jeho výsledky se následně sečetly s množstvím vysbíraného odpadu. Kometa pamatovala i na to, že se EKO Dne účastní děti různého věku a v rozdílném počtu v jednotlivých skupinách. Proto byly výsledky násobeny přiděleným koeficientem podle věku a vyděleny počtem dětí ve skupině. První místo obsadila ZŠ Ivaň, která zopakovala úspěch z roku 2015, na druhé pozici skončila ZŠ Nedvědice a pomyslný bronz získal loňský vítěz, ZŠ Měšťanská.

O autogramiádu hokejistů Komety Brno byl mezi dětmi velký zájem. Foto: Jiří Grulich.

„Jsem velice rád, že jsme se mohli jako generální partner tohoto zajímavého projektu zúčastnit. Je velice pěkné, když se sejde tolik dětí. Spojili jsme příjemné s užitečným, na jednu stranu jsme se mohli podílet na tomto pěkném dni pro děti s Kometou, na druhou stranu jsme vyčistili les,“ potěšilo Ing. Jiřího Neshybu ze společnosti Lesy města Brna.

Zatímco probíhalo vyhodnocování soutěže, čekal na účastníky bohatý doprovodný program. Více než hodinu se zájemcům na autogramiádě podepisovali hokejisté Komety, kteří s sebou do Pisárek přivezli i mistrovský pohár a zájemci se s ním mohli vyfotografovat. Svůj stánek nabídl Nadační fond Kometa pomáhající dětem a rodinám s poruchou autistického spektra a nechyběl ani komeťácký fanshop. Děti si mohly zadovádět na modrém skákacím hradu, na populární trampolíně nebo si zastřílet na hokejovou branku. Poutavou prezentaci připravili zástupci Hasičského záchranného sboru České republiky a Městské policie Brno, kteří dětem předvedli akci se speciálně vycvičeným policejním psem. Svůj vůz a jeho interiér otevřela návštěvníkům Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje a speciální odpadový vůz přistavila společnost Suez, partner EKO Dne s Kometou a hokejového klubu Kometa Brno, která pomohla s odvozem a likvidací vytříděného materiálu.

Slavnostní vysazení lípy srdčité v rámci projektu 100 lip – 100 oslav na břehu řeky Svratky. Foto: Jiří Grulich.

Součástí letošního EKO Dne s Kometou bylo i vysazení již 28. lípy srdčité na břehy řeky Svratky v rámci projektu 100 lip – 100 oslav. Slavnostního okamžiku se společně s Ing. Jiřím Neshybou, ředitelem společnosti Lesy města Brna, ujala Ing. et Mgr. Taťána Malá, náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje. „Lípa je náš národní strom, proto si myslím, že jde o hezký symbol,“ uvedla Malá, která se s jednou skupinou děti aktivně zúčastnila i čištění lesa. „Musím říct, že to bylo úplně úžasné, protože děti byly nadšené a akční a nasbíraly toho strašně moc. Pro mě to bylo super dopoledne a užila jsem si to,“ doplnila.

„Šestý ročník EKO Dne s Kometou je za námi, děti byly úžasné a my jim moc děkujeme, že jsme společně udělali něco pro přírodu. Velmi nás těší zájem o tuto již tradiční akci našeho hokejového klubu. Věřím, že i dětem se den strávený s hráči Komety líbil. Velké poděkování patří samozřejmě i všem našim partnerům, kteří nám každoročně pomáhají program pro děti připravit. Letošní byl zatím ročníkem nejúspěšnější a tak se budeme těšit zase za rok,“ zakončila Lenka Plšková, obchodní a marketingová ředitelka HC Kometa Brno.

Fotogalerii z 6. ročníku EKO Dne s Kometou naleznete zde!