Nadační fond Kometa | PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY 2022
19273
post-template-default,single,single-post,postid-19273,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.3,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
 

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY 2022

31 Srp PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY 2022

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY 2022

V srpnu se u nás jako každý rok konaly příměstské tábory pro děti s PAS (poruchou autistického spektra). Uskutečnily se dva turnusy, jeden pro děti do 10 let (8.–12.8.2022) a druhý pro děti starší 10 let (15.–19.8. 2022). Každého turnusu se účastnilo 12 dětí s diagnózou. Letos tábory poprvé organizoval spolek Modrá pomáhá, z.s. Nadační fond KOMETA však stále funguje jako spoluorganizátor akce a zajišťuje její finanční a materiální zázemí.

Letošním tématem příměstských táborů bylo Putování vesmírem. Na začátku týdne děti navštívil astronaut a pozval je na výlet do vesmíru. Děti od pondělí až do pátku putovaly vesmírem a objevovaly různé planety, například Planetu zvířat, Ledovou planetu, Planetu smíchu aj. Na každé planetě pro ně byl vždy připravený speciální příběh a aktivity. Z každé planety si přitom mohli odnést mnoho nových zážitků a dovedností.

Aktivity na táborech jsme měly každý den strukturované do několika podobných celků. Ráno jsme se věnovaly návštěvě nějaké instituce, která se tematicky hodila do našeho programu. Letos jsme s dětmi navštívili VIDA science centrum nebo třeba Hvězdárnu a planetárium Brno. Před obědem jsme vždy do programu zařadili kreativní „vesmírnou“ dílničku, kde si děti mohly vyrábět zajímavé výrobky a cvičit tím jemnou motoriku, představivost a další potřebné dovednosti. Odpoledne bylo vždy věnováno pohybovým aktivitám napomáhajícím hrubé motorice dětí a jejich koordinaci. Díky HC Kometa Brno jsme měli také například možnost dětem nabídnout bruslení na ledové ploše Winning Group Areny. Děti na prvním termínu přišel osobně navštívit a zabruslit si s nimi i patron Nadačního fondu KOMETA – Michal Gulaši, hokejový obránce HC Kometa Brno.

Děti si mohli užít také spoustu dalších nevdšedních aktivit. Na planetě smíchu na ně čekalo hudební vystoupení zdravotních klaunů Kutálka. Děti vystoupení moc bavilo a každý si odnesl veselý suvenýr v podobě červeného klaunského nosu. Na planetě kouzel nás navštívil kouzelník, který dětem ukázal spoustu fascinujících kouzel a děti také nějaká kouzla dokonce naučil. V neposlední řadě mohli děti navštívit také planetu zvířat, kde je provázela fenka Zoe, se kterou si mohly vyzkoušet spoustu akčních, ale i odpočinkových canisterapeutických aktivit. Navšítivili také například planetu stromů, kde zhlédly storytelingové vyprávění od divadla DIP. V rámci vystoupení se dozvěděly příběhy stromů a mohly se do divadla také zapojit a vymyslet a zahrát svůj vlastní příběh.

Za celý organizátorský tým bychom chtěli moc poděkovat všem dětem, rodičům a asistentům za skvělé příměstské tábory. Zároveň patří velké poděkování i HC Kometa Brno za darování odměn pro děti, kterými jsme je mohli na konci jejich vesmírné cesty potěšit. Zároveň děkujeme Hvězdárně a planetáriu Brno a Zdravotním klaunům Kutálka, kteří nám poskytli úžasný  program bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu. Asistenci na pobytech nám zajišťovali zájemci z řad studentů, protože každé dítě potřebovalo dopomoc, jelikož velká většina činností a aktivit se konala bez rodičů. Všem asistentům jsme velice vděčni, protože bez jejich pomoci by nebylo možné takovou akci zrealizovat.

Tímto se s krásným létem v duchu příměstských táborů loučíme a těšíme se zase na všechny příští rok!